Üye Girişi Şifremi Unuttum Üye Ol Foto Galerisi Video Galerisi İletişim

KPSS GY - GK - Eğitim

Adaylık Kaldırma Sınavı

Müdür ve Müdür Yard.

MEB- Görevde Yükselme

Yurtdışı Öğretmenlik Sınavı

Testler > >

Soru 1
Akdeniz Bolgesi’nin genelde engebeli olması nın, aşağıdakilerden hangisi uzerinde en az etkili olduğu soylenebilir?
Soru 2
Aşağıdaki şelalelerden hangisi Akdeniz Bölgesi’nde yer almaz?
Soru 3
Akdeniz Bolgesi’nin “Antalya Bölümünde” halkı n en onemli gecim kaynakları aşağıdakilerin hangisinde doğru eşleştirilmiştir?
Soru 4
İç Anadolu Bölgesi'nin yeryüzü şekilleri aşağıdakilerden hangisi üzerinde etkili olmamıştır?
Soru 6
Aşağıdaki sanayi kollarından hangisi İç Anadolu'da yaygınlık göstermez?
Soru 7
İç Anadolu Bölgesi'nde Tuz Gölü civarında nüfus yoğunluğu Türkiye ortalamasının altındadır. Bu durumun temel nedeni aşağıdakilerden hangisidir?
Soru 8
Aşağıdakilerden hangisi iç Anadolu Bölgesi'nin denizden uzak ve etrafının dağlarla çevrili olmasının bir sonucudur?
Soru 9
İç Anadolu'da yer alan kentlerden hangisinde turizmin daha fazla geliştiği söylenebilir?
Soru 10
İç Anadolu bölgesinde tarım alanları çok geniş olmasına rağmen tarımsal üretim ve kazanç azdır. Bu durumun ana nedeni aşağıdakilerden hangisi olabilir?
Soru 11
Aşağıdaki yerlerden hangisi İç Anadolu'da yer almaz?
Soru 12
www.guncelakademi.com
Yukarıdaki İç Anadolu Bölgesi haritasında numaralarla gösterilen alanların hangisinde, çoraklaşma nedeniyle tarımda yüksek verim almak daha zordur?
Soru 14
Aşağıdakilerden hangisi Doğu Anadolu Bölgesi'nde yetiştirilen ürünlerden değildir?
Soru 15
Doğu Anadolu Bölgesi'nin yüksek kesimlerinde buğday tarımının yerini arpa tarımı almıştır. Aşağıdakilerden hangisi bu durumun sebeplerinden değildir?
Soru 17
Doğu Anadolu Bölgesi'nin en gelişmiş bölümü Yukarı Fırat'tır. Bu bölümün gelişmesinde aşağıdakilerden hangisi etkili değildir?
Soru 18
Yukarı Fırat Bölümü'nün, Türkiye'nin yeraltı kaynakları bakımından en zengin bölümü olmasının temel sebebi nedir?
Soru 19
Doğu Anadolu Bölgesi'nde tarım için daha çok dağların güney yamaçlarının tercih edilmesi aşağıdakilerden hangisiyle açıklanabilir?
Soru 20
"Yükselti arttıkça yağış artar."
Ancak Kuzeydoğu Anadolu Türkiye'nin en yüksek yerlerinden olmasına rağmen kışın yağışların azalması aşağıdakilerden hangisiyle açıklanabilir?

NOT: Testlerin cevabını görebilmek için soruya ait şıklara tıklayınız.

Yorumlarınızı eksik etmeyin lütfen ;)

Benzer Testler

Yeni Eklenen Testler

Anket

Sitemizi değerlendiriniz..
Çok iyi
İyi
Orta
Kötü
Anket Sonuçları

Yeni Üyelik  |  Şifremi Unuttum

Üye çıkışı yapmak istediğinize emin misiniz?

Evet Eminim