Üye Girişi Şifremi Unuttum Üye Ol Foto Galerisi Video Galerisi İletişim

KPSS GY - GK - Eğitim

Adaylık Kaldırma Sınavı

Müdür ve Müdür Yard.

MEB- Görevde Yükselme

Yurtdışı Öğretmenlik Sınavı

Testler > Türk Tarihi, Kültür ve Medeniyeti > Osmanlı Devleti'nde Kültür ve Medeniyet Testi 4

Soru 1
Osmanlı toprak birimleri arasında aşağıdakilerden hangisi yoktur ?
Soru 2
Osmanlıların toprak yönetiminde, tımar sistemini geliştirerek uygulamalarının ve bu yolla asker beslemelerinin en önemli nedeni, aşağıdakilerden hangisidir ?
Soru 3
Osmanlıların toprak yönetiminde, tımar sistemini geliştirerek uygulamalarının ve bu yolla asker beslemelerinin en önemli nedeni, aşağıdakilerden hangisidir ?
Soru 4
İslam dünyasında Müslüman çiftçilerden alınan vergi türü aşağıdakilerden hangisidir ?
Soru 5
“Osmanlıda ilmiye sınıfı, öğretimde iki ana konu ile ilgilenmiştir”
Bu iki konu aşağıdakilerden hangisidir ?
Soru 6
Osmanlı Devleti’nde aşağıdakilerden hangisi, ‘esnaf’ı denetleme yetkisine sahiptir ?
Soru 8
Osmanlı Devleti’nde önceleri Hıristiyan tebaanın yetenekli çocuklarının alındığı, daha sonraları Müslüman çocukların da alındığı okul hangisidir?
Soru 9
Osmanlı mimarlığında aşağıdaki yapılardan hangisinin diğerlerini de içeren örnekleri vardır ?
Soru 10
Osmanlı Devleti’nin taşra yönetiminde en önemli idari görevli, aşağıdakilerden hangisidir ?
Soru 11
Osmanlı Devleti savaş zamanlarında Müslümanlardan ve Gayrimüslimlerden ne vergisi alırdı?
Soru 12
Osmanlılarda aşağıdakilerden hangisi ile kamu görevlilerinin masrafları karşılanırdı ?
Soru 13
Aşağıdakilerden hangisi Osmanlı başkentlerinden değildir?
Soru 15
Aşağıdakilerden hangisi Osmanlılarda kale muhafızları ve tersane giderleri için ayrılırdı ?
Soru 17
Osmanlıda miri arazi sistemi içinde yer alan aşağıdaki topraklardan hangisinden elde edilen gelir ile yeniçerilerin maaşlarının ödendiğini söylemek mümkündür ?
Soru 18
Aşağıdakilerden hangisi Divan Erkanı olarak kabul edilmemiştir ?
Soru 19
Aşağıdaki vergilerden hangileri dirlik sahiplerine ödendiği için hazineye girmezdi ?
Soru 20
Aşağıdakilerden hangisi özellikle saltanat kavgalarını önlemeye yönelik yanıyla Osmanlı yönetiminde etkili olmuştur ?

NOT: Testlerin cevabını görebilmek için soruya ait şıklara tıklayınız.

Yorumlarınızı eksik etmeyin lütfen ;)

Yeni Üyelik  |  Şifremi Unuttum

Üye çıkışı yapmak istediğinize emin misiniz?

Evet Eminim