Üye Girişi Şifremi Unuttum Üye Ol Foto Galerisi Video Galerisi İletişim

KPSS GY - GK - Eğitim

Adaylık Kaldırma Sınavı

Müdür ve Müdür Yard.

MEB- Görevde Yükselme

Yurtdışı Öğretmenlik Sınavı

Testler > Tarih Soruları > Genel Tekrar 08

Soru 1
Osmanlı Devleti’nde ilk tersane aşağıdaki yerlerden hangisinde kurulmuştur?
Soru 2
Padişah tarafından verilen mülk belgesine ne ad verilir?
Soru 3
Sipahi adayına verilen timarı tasarruf etmeye hak kazandığını belirten belgeye ne ad verilir?
Soru 4
Kılıç, zırh, at ve ateşli silahların getirdiği teknik üstünlükle 1521’de Aztek Devleti’ni İspanya adına işgal eden denizci kimdir?
Soru 5
Kristof Kolomb, aşağıdaki ülkelerden hangisinin desteğiyle çıktığı (1485) yolculuk sonunda Amerika’ya ulaşmıştır?
Soru 6
Portekiz Sömürge İmparatorluğu’nun dağılma sürecini hızlandırıp, Gine, Angola, Mozambik gibi ülkelerin bağımsızlıklarını kazanmaların yol açan 1973 yılındaki önemli dönüm noktası aşağıdakilerden hangisidir?
Soru 7
Hollanda'nın Yeni Hollanda kolonisini İngilizlere bıraktığı 1667 yılındaki antlaşma aşağıdakilerden hangisidir?
Soru 8
Aşağıdakilerden hangisi 1918 yılında, Volksraad adını taşıyan Halk Meclislerinin kurulduğu Hollanda sömürgesidir?
Soru 9
İngiltere tarafından sahip olduğu stratejik öneme binaen Osmanlı Devleti'nden ''kira'' adı altında 1878 yılında ele geçirilen yer aşağıdakilerden hangisidir?
Soru 10
Hindistan toprakları üzerinde 1526 yılından itibaren güçlü bir şekilde hüküm süren Türk devleti aşağıdakilerden hangisidir?
Soru 11
İngiltere, Osmanlı Devleti'nin toprak bütünlüğünü koruma siyaseti çerçevesinde bizzat hangi savaşa dâhil olmuştur?
Soru 12
Kapital adlı eserin yazarları kimler?
Sonuçları Al Tekrar Başlat Benzer Tarih Soruları Soru-Cevap

NOT: Testlerin cevabını görebilmek için soruya ait şıklara tıklayınız.

Yorumlarınızı eksik etmeyin lütfen ;)

Yeni Üyelik  |  Şifremi Unuttum

Üye çıkışı yapmak istediğinize emin misiniz?

Evet Eminim