Üye Girişi Şifremi Unuttum Üye Ol Foto Galerisi Video Galerisi İletişim

KPSS GY - GK - Eğitim


Adaylık Kaldırma Sınavı


Müdür ve Müdür Yard.


MEB- Görevde Yükselme


Yurtdışı Öğretmenlik Sınavı


Testler > Genel Kültür ve Güncel Bilgiler > Genel Kültür Soruları Testi 9

Soru 1
Aşağıdakilerden hangisi Körfez İşbirliği Ülkelerinden biri değildir?
Soru 2
SSCB’nin dağılmasıyla sona eren Soğuk Savaş Dönemi sonunda, hangi ülkenin başkentinin adıyla isimlendirilen pakt tasfiye edilmiştir?
Soru 3
Aşağıdakilerden hangisi, dünya ülkelerinin ekonomik kalkınmışlık seviyesini dikkate alarak oluşturdukları birlikteliklerden biridir?
Soru 5
İran, Irak ve Suudi Arabistan’ın kurucu üyelerinden bazılarının olduğu, 9-14 Eylül 1960’ta Bağdat’ta toplanan konferans sonucu kurulan, kısa adı OPEC olan örgütün adı aşağıdakilerden hangisidir?
Soru 6
Düzenli seferlere bağlı olmayıp yolcu isteğine bağlı olarak dolmuş uçak sistemiyle yolcu taşımaya ne ad verilir?
Soru 7
26 Ağustos 2016 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Türkiye Varlık Fonu Yönetimi Anonim Şirketi aşağıdakilerden hangisine bağlıdır?
Soru 8
Ticari bir işletmeyi bir ticaret unvanı altında işletmek amacıyla gerçek kişiler arasında kurulan ve ortaklarından hiçbirinin sorumluluğu şirket alacaklılarına karşı sınırlanmamış olan şirket türü aşağıdakilerden hangisidir?
Soru 9
Türkiye’nin doğal gaz arz güvenliğinin sağlanması amacıyla 10 Şubat 2017 tarihinde resmî açılışı yapılan yer altı doğal gaz depolama tesisi hangi gölümüzün adını taşımaktadır?
Soru 10
Türkiye’nin deniz üzerine kurulan ilk havalimanı hangi ilin sınırları içinde yer almaktadır?
Soru 11
Birleşmiş Milletlerin çeşitli kriterleri dikkate alarak oluşturduğu İnsani Kalkınma İndeksi’nde aşağıdaki ülkelerden hangisi diğerlerine göre daha üst sırada yer almaktadır?
Soru 12
Darfur sorunu sonucu ikiye bölünen ülke aşağıdakilerden hangisidir?
Soru 13
Aşağıdakilerden hangisi, gök cisimlerinin dünyaya uzaklığını hesaplayarak Ay’ın haritasını çıkaran, bu çalışması nedeniyle NASA tarafından Ay’da bir bölgeye ismi verilen Türk-İslam bilginidir?
Soru 14
Aşağıdakilerden hangisi “Dünyanın Yedi Harikası” arasında yer almaz?
Soru 15
Aşağıdakilerden hangisi dünya siyasetine yön veren ABD, Rusya Federasyonu ve Çin Halk Cumhuriyeti’nin ortak özelliklerinden biri değildir?
Soru 16
24 Şubat 2017’de yayımlanmaya başlanan ve 33. Osmanlı Padişahı’nın son 13 yılını konu edinen tarihî-kurgu türündeki dizi hangisidir?
Soru 17
Aşağıdakilerden hangisi herhangi bir merkez bankası, resmî kuruluş vb. ile ilişiği olmayan ancak ülkelerin para birimleriyle alınıp satılabilen dijital para birimidir?
Soru 18
Türkiye’nin ilk insansı robot fabrikası aşağıdaki şehirlerden hangisinde açılmıştır?
Soru 19
Cumhurbaşkanının halkoyuyla seçilmesini öngören T.C. Anayasası’nın değişmesi ile ilgili referandum hangi yıl yapılmıştır?
Sonuçları Al Tekrar Başlat Benzer Genel Kültür ve Güncel Bilgiler

NOT: Testlerin cevabını görebilmek için soruya ait şıklara tıklayınız.

Yorumlarınızı eksik etmeyin lütfen ;)Yeni Üyelik  |  Şifremi Unuttum

Üye çıkışı yapmak istediğinize emin misiniz?

Evet Eminim