Üye Girişi Şifremi Unuttum Üye Ol Foto Galerisi Video Galerisi İletişim

KPSS GY - GK - Eğitim

Adaylık Kaldırma Sınavı

Müdür ve Müdür Yard.

MEB- Görevde Yükselme

Yurtdışı Öğretmenlik Sınavı

Testler > İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük > Atatürk İlkeleri Testi (İbrahim BEYTER)

Soru 1
Türkiye’de 1930-1940 yılları arasında ekonomik alanda uygulanan Atatürk ilkesi aşağıdakilerden hangisidir?
Soru 2
Aşağıdakilerden hangisi Türkiye Cumhuriyeti’nin laikleştirilmesi yolunda atılan en önemli adımdır?
Soru 3
Aşağıdaki Atatürk ilkelerinden hangisi kadınlara siyasi hakların verilmesi ile doğrudan ilgilidir?
Soru 4
Mustafa Kemal’in “Türkiye’de bizim okullarımızın sahip olamadığı ayrıcalığı yabancı okulların sahip olması kabul edilemez” ifadesi aşağıdakilerden hangisine onun verdiği değeri ortaya koymaktadır?
Soru 5
Atatürk’ün Milliyetçilik ilkesi için zorunlu olarak görülen öğeler içerisinde aşağıdakilerden hangisi yer almaz?
Soru 6
Saltanatın kaldırılmasıyla aşağıdaki Atatürk ilkelerinden hangisinin gerçekleşmesine yönelik ilk adım atılmıştır?
Soru 7
Aşağıdaki Atatürk ilkelerinden hangisinde laiklik ilkesi ön koşul değildir?
Soru 8
Aşağıdakilerden hangisi milli egemenlik, cumhuriyetçilik ve milliyetçiliğin doğal sonucudur?
Soru 9
Şeyh Sait isyanı üzerine çıkarılan Takrir-i Sukün Kanunu aşağıdaki Atatürk ilkelerinden hangisini doğrudan korumaya yöneliktir?
Soru 10
1925’te gerçekleştirilen Kılık ve Kıyafet inkılâbı aşağıda verilen Atatürk ilkelerinin hangisi ile doğrudan ilgilidir?

NOT: Testlerin cevabını görebilmek için soruya ait şıklara tıklayınız.

Yorumlarınızı eksik etmeyin lütfen ;)

İsimsiz 22 Nisan 2016 tarihinde saat 18:19'da demiş ki;

9. Soru yanlus

2-6

Yeni Üyelik  |  Şifremi Unuttum

Üye çıkışı yapmak istediğinize emin misiniz?

Evet Eminim