Üye Girişi Şifremi Unuttum Üye Ol Foto Galerisi Video Galerisi İletişim

KPSS GY - GK - Eğitim

Adaylık Kaldırma Sınavı

Müdür ve Müdür Yard.

MEB- Görevde Yükselme

Yurtdışı Öğretmenlik Sınavı

Testler > İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük > Atatürk Dönemi İç Politika Testi 1

Soru 1
17 Şubat 1923'de Türkiye'de toplanan İzmir İktisat Kongresine kim başkanlık yapmıştır?
Soru 2
Başbakan İsmet İnönü'nün 1924'te Hastalığı nedeniyle görevinden çekilmesinden sonra hükümeti kuran lider kimdir ?
Soru 3
1933'te çıkan af kanunundan sonra "...benim asla ve hiçbir suretle en ufak bir cürümle dahi suçlu olmadığım için, ilan edilen aftan katiller ve şakiler gibi faydalanmayı düşünmem mümkün değildir" diyerek reddeden lider kimdir ?
Soru 4
1965 yılında " Hâtıraları ve Söyleyemedikleri İle Rauf Orbay" adlı kitabıyla tanınan yazarımız kimdir ?
Soru 5
Aşağıdaki eserlerden hangisi Atatürk'e ait bir eser değildir?
Soru 6
I. Takrir-i Sükûn Yasası’nın çıkarılması
II. İstiklâl Mahkemelerinin kurulması
III. Bölgesel seferberlik ilan edilmesi
Yukarıdaki önlemler, aşağıdaki olaylardan hangisi için alınmıştır?
Soru 7
Cumhuriyet’in ilanından sonra rejim konusundaki tartışmaları önlemek için aşağıdakilerden hangisi öncelikle uygulamaya konulmuştur?
Soru 10
Türkiye Cumhuriyeti çok partili hayata devamlı olarak aşağıdaki tarihlerin hangisinde geçmiştir ?
Soru 11
Yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin hukuk düzeninde ‘Mecelle’ yerine kabul ettiği kanun hangisidir ?
Soru 12
Haziran 1926'da Mustafa Kemal'e düzenlenen İzmir suikasti girişiminde tutuklan ve İstiklal Mahkemesi'nde idam ile yargılanıp, beraat eden lider aşağıdakilerden hangisidir?
Soru 13
Kurtuluş Savaşı’nda Merzifon Amerikan Kolejindeki yabancı öğretmenlerin Pontus Rum faaliyetine yataklık etmesi ve okuldaki bir Türk öğretmenin Rumlar tarafından öldürülmesi sonucunda aşağıdakilerden hangisi yapılmıştır?
Soru 14
TBMM Lozan görüşmelerinde tam bağımsızlığına aykırı olduğu için aşağıdakilerden hangisinden taviz vermemiştir ?
Soru 15
Yeni Türk Devleti’nde görülen;
I. Ulusal egemenlik yönetimine geçilmesi
II. Laik devlet düzeninin sağlanması
III. Tam bağımsızlığın sağlanması

durumları aşağıdakilerin hangisinde verilen sıraya göre gerçekleşmiştir ?
Soru 17
Aşağıdakilerden hangisi Türkiye Cumhuriyeti rejimini yıkmaya yönelik çıkarılan dini nitelikli ilk isyandır ?
Soru 18
Aşağıdaki ilkelerden hangisi 12 Ağustos 1930 tarihinde kurulan Serbest Cumhuriyet Fırkası’nın parti programında yer almaz ?
Soru 19
Menemen Olayında Asteğmen Kubilay’ın öldürülmesinin aşağıdakilerden hangisine bir tepki olduğu savunulabilir?
Soru 20
I. Terakkiperver Cumhuriyet
II. Cumhuriyet Halk
III. Serbest Cumhuriyet

Yukarıdaki partilerden hangileri ekonomide devletçilik ilkesine programlarında yer vermiştir?

NOT: Testlerin cevabını görebilmek için soruya ait şıklara tıklayınız.

Yorumlarınızı eksik etmeyin lütfen ;)

Yeni Üyelik  |  Şifremi Unuttum

Üye çıkışı yapmak istediğinize emin misiniz?

Evet Eminim