KPSS GY - GK - Eğitim

Adaylık Kaldırma Sınavı

Müdür ve Müdür Yard.

MEB- Görevde Yükselme

Yurtdışı Öğretmenlik Sınavı

Testler > Türkçe > Yazım Kuralları Testi 5

Soru 1
(I) Aşağıdan bakıldığında açık renkli gökyüzü, (II) yukarıdan(III) bakıldığında ise koyu mavi zemin sebebiyle balıkları (IV) farketmek (V) oldukca zordur.
Yukarıdaki parçada numaralanmış sözcüklerden hangi ikisinde yazım yanlışı yapılmıştır?
Soru 4
Etrafı binlerce (I)düşmanla (II)çevirili olan balık ve karides, (III)hayatda (IV)kala bilmek için (V)tetikde ve atik olmak zorundadır.
Yukarıdaki parçada numaralanmış sözcüklerin hangi ikisinde yazım yanlışı yapılmamıştır?
Soru 6
(I)Her şeyin uyum içinde (II)gittiği, (III)her hangi bir aksamanın olmadığı zamanlarda işin uzmanları tarafından kesin (IV)ifadelerle yasaklanmasına rağmen pek çok şeyi (V)yapıyoruz.
Yukarıdaki parçada altı çizili sözlerden hangisinde yazım yanlışı yapılmıştır?
Soru 9
(I) Hava, ısı, ışık gibi su da bütün canlılar için değerli bir gıda ve hayat kaynağıdır. (II) Herbir canlı mutlak surette buna muhtaçtır. (III) insanlar yerleşim yerlerini su kaynağının mevcut olduğu sahalara kurmuşlardır. (IV) Hayvanlar da öyle. (V) Hayvanlar su kaynaklarına doğru diyar diyar göç ederler.
Yukarıdaki parçada numaralanmış cümlelerin hangisinde yazım yanlışı yapılmıştır?
Soru 12
(I)İsviçre’li böcek araştırmacıları (II)Tayland ve (III)Malezyada uzun yıllar yaptıkları (IV)araştırmalarda güvelerin bir yakıt kadar suya ihtiyaç duyduklarını (V)keşfetmişlerdi.
Yukarıdaki parçada numaralanmış sözcüklerin hangi ikisinde yazım yanlışı yapılmıştır?
Soru 16
Aynı yerde pusuya yatan daha (I)bir çok (II)yaratık da mevcuttur. (III)Hımbıl hımbıl hareket eden kurbağa balığı bunlardan biridir. Aniden suyu emen balık, (IV)birkaç santim öteden geçen balıkları bile (V)yakalayıverir.
Yukarıdaki parçada numaralanmış sözcük ve sözcük öbeklerinden hangisinde yazım yanlışı yapılmıştır?
Soru 18
Sevdiklerimiz (I)toplanmışsa bir başka (II)gölgelikte ve (III)bekliyorlarsa bizi yetişelim onlara. Çevremiz çöle dönmüşse niçin (IV)istiyelim burada kalmayı. Düşlerimizdeki (V)hayata kıyasla zindandır burası.
Yukarıdaki parçada numaralanmış sözcüklerden hangisinde yazım yanlışı yapılmıştır?
Soru 23
Benim için (I)herşeyi söylediler: (II)Filozof, (III)pisikolog, (IV)putperest dediler. Hoş (V)sayılmayacak adlar takanlar bile oldu.
Yukarıda numaralanmış sözlerden hangi ikisinin yazımı yanlıştır?
Soru 24
(I) Sizden ilginç bir durum hakkındaki görüşlerinizi rica edeceğim, bana yardımcı olabilirmisiniz?
(II) Sizden ilginç bir durum hakkında ki görüşlerinizi rica edeceğim, bana yardımcı olabilir misiniz?
(III) Sizden ilginç bir durum hakkındaki görüşlerinizi rica edeceğim, bana yardımcı olabilir misiniz?
(IV) Sizden ilginç bir durum hakkındaki görüşlerinizi ricaedeceğim, bana yardımcı olabilir misiniz?
(V) Sizden ilginç bir durum hakkındaki görüşlerinizi rica edeceğim, bana yardımcı olabilirmi siniz?
Yukarıdakilerden hangisinin yazımı doğrudur?

NOT: Testlerin cevabını görebilmek için soruya ait şıklara tıklayınız.

Yorumlarınızı eksik etmeyin lütfen ;)

Anket

Sitemizi değerlendiriniz..
Çok iyi
İyi
Orta
Kötü
Anket Sonuçları

Yeni Üyelik  |  Şifremi Unuttum

Üye çıkışı yapmak istediğinize emin misiniz?

Evet Eminim