KPSS GY - GK - Eğitim

Adaylık Kaldırma Sınavı

Müdür ve Müdür Yard.

MEB- Görevde Yükselme

Yurtdışı Öğretmenlik Sınavı

Testler > >

Soru 1
1982 Anayasası’na göre Bakanlar Kurulu, merkezî yönetim bütçe tasarısını mali yılbaşından en az kaç gün önce Türkiye Büyük Millet Meclisine sunar?
Soru 2
TBMM seçimleri kaç yılda bir yapılır?
Soru 3
1982 Anayasası’na göre aşağıdakilerden hangisi, anayasaya uygunluk denetiminin konusunu oluşturmaz?
Soru 7
1982 Anayasası’na göre aşağıdaki suçlardan hangisinin mahkûmiyeti, milletvekili seçilmeye engel değildir?
Soru 8
1982 Anayasası’na göre, olağanüstü hâl ve sıkıyönetim süresini uzatma yetkisi aşağıdakilerden hangisine aittir?
Soru 9
2820 sayılı Siyasi Partiler Kanunu’na göre, siyasi partilerin kapatılmasına ilişkin isteklerin Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığınca reddi hâlinde aşağıdakilerden hangisine itiraz edilebilir?
Soru 10
1982 Anayasası’na göre, Anayasa Mahkemesi aşağıdakilerden hangisinin Anayasa’ya uygunluğunu sadece şekil bakımından inceler ve denetler?
Soru 11
1982 Anayasası’na göre, aşağıdakilerden hangisinin Anayasa değişikliği teklif etme yetkisi vardır?
Soru 12
1982 Anayasası’na göre, Genelkurmay Başkanı görev ve yetkilerinden dolayı aşağıdakilerden hangisine karşı sorumludur?
Soru 13
1982 Anayasası’na göre, aşağıdaki görevlerden hangisine atanabilmek için TBMM üyesi olmak zorunludur?
Soru 14
1982 Anayasası’na göre, aşağıdakilerden hangisi TBMM’nin görevlerinden biri değildir?
Soru 16
Seçimler ile ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi, 1982 Anayasası’nda yer almaz?
Soru 17
I. Gelir ve giderlerinin amaçlarına uygun olmaması
II. Ticari faaliyete girişmeleri
III. Uluslararası bir kuruluştan maddi yardım almaları
IV. Parti programının insan haklarına, eşitlik ve hukuk devleti ilkelerine aykırı olması

1982 Anayasası’na göre yukarıdaki durumların hangilerinde, bir siyasi parti hakkında kapatma kararı verilebilir?

NOT: Testlerin cevabını görebilmek için soruya ait şıklara tıklayınız.

Yorumlarınızı eksik etmeyin lütfen ;)

mekselina 22 Eylül 2018 tarihinde saat 11:44'de demiş ki;

sorular çok güzel maşalllah :)

2-3
İsimsiz 4 Mayıs 2016 tarihinde saat 23:55'de demiş ki;

teşekkürler.

1-3

Benzer Testler

Yeni Eklenen Testler

Anket

Sitemizi değerlendiriniz..
Çok iyi
İyi
Orta
Kötü
Anket Sonuçları

Yeni Üyelik  |  Şifremi Unuttum

Üye çıkışı yapmak istediğinize emin misiniz?

Evet Eminim