KPSS GY - GK - Eğitim

Adaylık Kaldırma Sınavı

Müdür ve Müdür Yard.

MEB- Görevde Yükselme

Yurtdışı Öğretmenlik Sınavı

Testler > >

Soru 1
Parlamentoda özel bir durumun veya çoğunluğun aranmadığı hallerde karar nisabının sağlanmış olabilmesi için en az kaç milletvekilinin olumlu oy kullanmış olması gerekir?
Soru 2
Milletvekili adayı olabilmek için getirilen 25 yaş şartı anayasada hangi yıl yapılan değişiklikle yerini almıştır?
Soru 3
Olağan dönem Kanun Hükmünde Kararname ile aşağıdakilerden hangisinin içeriği ile ilgili bir düzenleme yapılamaz?
Soru 5
Kesin hesap tasarılarını Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne aşağıdaki makamlardan hangisi sunar?
Soru 7
1982 Anayasası’na göre, aşağıdakilerden hangisi, Meclis Başkanlık Divanının üyesi değildir?
Soru 8
1982 Anayasası’na göre, Genelkurmay Başkanı aşağıdakilerden hangisine karşı sorumludur?
Soru 9
1982 Anayasası’na göre, Cumhurbaşkanı katılmadığı zamanlarda Millî Güvenlik Kuruluna aşağıdakilerden hangisi başkanlık eder?
Soru 13
1982 Anayasası’na göre, aşağıdakilerden hangisi Anayasa’nın değiştirilemez hükümlerinden biri değildir?
Soru 14
Aşağıdaki ilkelerden hangisi, bütün vatandaşların, servet, eğitim, vergi, cinsiyet, ırk ve benzeri sınırlamalarla kayıtlanmadan oy hakkına sahip olmasını ifade eder?
Soru 15
1982 Anayasası’na göre, milletvekilliği statüsünü kazananların milletvekili yetkilerini kullanabilmeleri için aşağıdakilerden hangisini yapmış olmaları zorunludur?
Soru 16
1982 Anayasası’nın 91. maddesine göre, kanun hükmünde kararname çıkarabilmek için gerekli olan yetki kanununda aşağıdaki hususlardan hangisinin gösterilmiş olması gerekli değildir?
Soru 17
1982 Anayasası’na göre, aşağıdakilerden hangisi gensoru önergesi verebilir?
Soru 19
1982 Anayasası’na göre, siyasi partilerin mali denetimi aşağıdakilerin hangisi tarafından yapılır?

NOT: Testlerin cevabını görebilmek için soruya ait şıklara tıklayınız.

Yorumlarınızı eksik etmeyin lütfen ;)

Benzer Testler

Yeni Eklenen Testler

Anket

Sitemizi değerlendiriniz..
Çok iyi
İyi
Orta
Kötü
Anket Sonuçları

Yeni Üyelik  |  Şifremi Unuttum

Üye çıkışı yapmak istediğinize emin misiniz?

Evet Eminim