KPSS GY - GK - Eğitim

Adaylık Kaldırma Sınavı

Müdür ve Müdür Yard.

Şube Müdürlüğü Sınavı

Yurtdışı Öğretmenlik Sınavı

Testler > Mdryrd_Genel Kültür_S-C > Genel Kültür | Soru-Cevap 3

Soru 1
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri (MEBBİS) projesi kapsamında kullanıma açılmış olan e-okul sistemi hangi tarihte faaliyete geçmiştir?
Soru 2
2009 yılında ortaya çıkan ve domuzlarda bulunan virüslere benzerliğinden dolayı 'Domuz Gribi' olarak adlandırılan H1N1 virüsü ilk olarak hangi ülkede ortaya çıkmıştır?
Soru 3
Türkiye'de idam cezası hukuken kaç yılında kaldırılmıştır?
Soru 4
Türk lirasından 6 sıfır atılmasını öngören yasa hangi tarihte resmi gazetede yayınlanmıştır?
Soru 5
TC kimlik numarası hangi tarihten itibaren vergi numarası olarak da kullanılmaya başlanmıştır?
Soru 6
Devlet hizmetlerinin kullanıcı ihtiyaçları göz önüne alınarak elektronik ortamda, güvenli, kesintisiz ve hızlı olarak ortak bir nokta üzerinden vatandaşa dogru bilgiye ulaştırılmasını amaçlayan web tabanli bir sistem olan e-Devlet uygulaması kaç yılında hizmete girmiştir?
Soru 7
2014-2018 yılları arasında ülkemizde kaçıncı kalkınma planı uygulanmaktadır?
Soru 8
2003’te Sertab Erener'in "Everyway That I Can" isimli şarkıyla 1. olduğu Eurovision Şarkı Yarışması nerede düzenlenmiştir?
Soru 9
Türkiye’nin ilk anayasal belgesi hangisidir?
Soru 10
Ağustos 2015'te yasa ile faaliyete geçen  "Alo Terör İhbar Hattı"  telefon numarası kaçtır?
Soru 11
Türkiye'de kapalı alanlarda sigara içme yasağı hangi tarihte başlamıştır?
Soru 12
Aralık 2015'te Ukrayna'da yaşayan 677 ailenin iskânlı göçmen olarak kabul edilmesi kararı ile Türkiye'ye gelen Ahıska Türkleri hangi ilimize yerleştirilmiştir?
Soru 13
Ocak 2016'da hidrojen bombası denemesi yapan ve bu deneme sonucu 5.1 şiddetinde yapay deprem yaşanan ülke hangisidir?
Soru 14
Ocak 2016'da Uluslararası Futbol Tarihi ve İstatistikleri Federasyonu (IFFHS), tarafından açıklanan 2015 yılının en iyi hakemleri sıralamasında 3. sırada yer alan Türk hakem hangisidir?
Soru 15
Japonya-Türkiye, dostluğunu pekiştiren iki tarihi olayı anlatan ve Aralık 2015'te vizyona giren Ertuğrul 1980 filminin yönetmeni kimdir?

NOT: Testlerin cevabını görebilmek için soruya ait şıklara tıklayınız.

Yorumlarınızı eksik etmeyin lütfen ;)

Yeni Üyelik  |  Şifremi Unuttum

Üye çıkışı yapmak istediğinize emin misiniz?

Evet Eminim