KPSS GY - GK - Eğitim

Adaylık Kaldırma Sınavı

Müdür ve Müdür Yard.

MEB- Görevde Yükselme

Yurtdışı Öğretmenlik Sınavı

Testler > Türkçe > Anlatım Bozuklukları Testi 6

Soru 1
Yeniliklere başlanmış olmasına karşın, sonradan gelenler devam ettirememişlerdir.
Bu cümledeki anlatım bozukluğunun nedeni aşağıdakilerden hangisidir?
Soru 3
Hatta Selma’ya dair birçok şeyi kendisinden öğrendiğim kulağı o kadar tıkalı dostumuz Sabriye Hanım bile bu konuda bir şey duymamıştı.
Deyimlerin yanlış kullanılması da anlatım bozukluğuna neden olabilir.
Bu cümledeki anlatım bozukluğunu gidermek için “kulağı tıkalı” deyiminin yerine aşağıdaki deyimlerden hangisi getirilmelidir?
Soru 7
O âfetlerden arta kalmış halkın, bu taş yığınları arasında, İlk insanlardan fark yoktu.
Bu cümledeki anlatım bozukluğunun nedeni aşağıdakilerden hangisidir?
Soru 12
(I) Milletçe tehlikeli, tasalı, kara günler içindeydik. (II) 1917’lerin, 18’lerin, 19’ların İstanbul’u… (III) Çocuklardan ihtiyarlara kadar her İstanbullu o yılların acısını yüreğinde duyuyordu. (IV) Kırılan milli gururumuzun yanında aç midelerimiz de vardı. (V) Bununla beraber her ailenin, her ferdin özel hayatı da sürüyordu.
Yukarıdaki parçada numaralanmış cümlelerin hangisinde bir anlatım bozukluğu vardır?
Soru 16
(I) Doğa ne rastgele bir araç, ne de sıradan bir maldır. (II) Onu tepe tepe kullanmaya hakkımız olmadığı gibi, dilediğimizi de yapamayız. (III) Doğayı korumakla, gözetmekle yükümlüyüz. (IV) Bu, insan olmanın doğal sonucudur. (V) Doğayı koruma yükümlülüğünü yerine getirmediğimiz zaman, kendimiz zarar görürüz.
Yukarıdaki parçada numaralanmış cümlelerin hangisinde bir anlatım bozukluğu vardır?

NOT: Testlerin cevabını görebilmek için soruya ait şıklara tıklayınız.

Yorumlarınızı eksik etmeyin lütfen ;)

Anket

Sitemizi değerlendiriniz..
Çok iyi
İyi
Orta
Kötü
Anket Sonuçları

Yeni Üyelik  |  Şifremi Unuttum

Üye çıkışı yapmak istediğinize emin misiniz?

Evet Eminim