GY - GK Testleri

Eğitim Bilimleri

ÖABT (Alan Bilgisi)

KPSS A Lisans

Diğer Testler

Testler > MDY_Test_5018 > 5018 Kamu Mali Yönetimi Test-01(Çözümlü)

Soru 1
5018 sayılı Kamu Mali Yönetim ve Kontrol Kanunu’na göre aşağıdakilerden hangisi merkezî yönetim bütçesindendir?
Soru 2
5018 sayılı Kamu Mali Yönetim ve Kontrol Kanunu’na göre Orta Vadeli Mali Plan aşağıdakilerden hangisi tarafından karara bağlanır?
Soru 4
5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu’na göre, Bakanlar, kamu kaynaklarının etkili, ekonomik ve verimli kullanılması ile hukuki ve mali konularda aşağıdakilerden hangilerine karşı sorumludurlar?
Soru 5
5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu’na göre, harcama talimatı üzerine; işin yaptırılması, mal veya hizmetin alınması, teslim almaya ilişkin işlemlerin yapılması, belgelendirilmesi ve ödeme için gerekli belgelerin hazırlanması görevlerini aşağıdakilerden hangisi yürütür?
Soru 6
5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu’na göre, devlet tüzel kişiliğine dâhil olan ve bu Kanun’a ekli (I) sayılı cetvelde yer alan kamu idarelerinin bütçesine ne denir?
Soru 7
5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu’na göre, zorunlu nedenlerle çıkarılacak geçici bütçe uygulaması kaç ayı geçemez?
Soru 8
5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu’na göre, genel yönetim kapsamındaki kamu idarelerinin hesap verme sorumluluğu çerçevesinde “dış denetim” aşağıdakilerden hangisi tarafından yapılır?
Soru 9
5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu’nda belirtilen kamu zararları ve para cezaları kaç yıl sonra zaman aşımına uğrar?
Soru 10
5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu’nda belirtilen para cezaları, aşağıdakilerden hangisi tarafından verilir?
Soru 11
5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu’na göre, genel bütçe ödeneklerinin yüzde kaçına kadar Maliye Bakanlığı bütçesine yedek ödenek konulabilir?
Soru 12
5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu’na göre, “ödenek üstü harcama” ile ilgili olarak Kamu zararı oluşturmamakla birlikte bütçelere, ayrıntılı harcama programlarına, serbest bırakma oranlarına aykırı olarak harcama talimatı veren harcama yetkililerine, her türlü aylık, ödenek, zam ve tazminat dâhil yapılan bir aylık net ödemeler toplamının en fazla kaç katı tutarına kadar para cezası verilir?
Soru 15
5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu’na göre, Sayıştay, merkezî yönetim kapsamındaki kamu idareleri için düzenleyeceği genel uygunluk bildirimini, kesin hesap kanun tasarısının verilmesinden başlayarak en geç kaç gün içinde Türkiye Büyük Millet Meclisine sunar?

NOT: Testlerin cevabını görebilmek için soruya ait şıklara tıklayınız.

Yorumlarınızı eksik etmeyin lütfen ;)

Abdurrahim ÇETİNKOL 30 Mart 2018 tarihinde saat 10:27'de demiş ki;

EMEĞİNİZE SAĞLIK GAYET GÜZEL BAŞARILAR

6-1
sabiha 10 Mart 2018 tarihinde saat 19:33'de demiş ki;

emeğinize sağlık :))

4-1
Hüseyin 1 Mart 2018 tarihinde saat 11:03'de demiş ki;

Emeğinize sağlık

40
SEMİHA MERİÇ 28 Şubat 2018 tarihinde saat 16:02'de demiş ki;

Bu programı hazırlayanların ellerine sağlık çok teşekkürler.

3-1
İsimsiz 7 Şubat 2018 tarihinde saat 10:30'da demiş ki;

türkçe ders notları nereden bulabilirm

0-4
Daha Fazla Mesaj

Diğer Testler

Anket

Sitemizi değerlendiriniz..
Çok iyi
İyi
Orta
Kötü
Anket Sonuçları

Üye çıkışı yapmak istediğinize emin misiniz?

Evet Eminim