KPSS GY - GK - Eğitim

Adaylık Kaldırma Sınavı

Müdür ve Müdür Yard.

MEB- Görevde Yükselme

Yurtdışı Öğretmenlik Sınavı

Testler > Milli Eğitim Mevzuatı > 222 | Soru-Cevap 01

Soru 1
"Öğretmenler kanunlarla kendilerine verilen işlerden başka, meslek dışı herhangi bir görevle yükümlü tutulamazlar." ibaresi hangi kanunda belirtilmiştir?
Soru 2
Birleştirilmiş sınıflar da dahil olmak üzere bir öğretmene düşen öğrenci sayısı 222 sayılı ilköğretim ve eğitim kanununa göre(Ortaöğretim) en fazla kaç öğrenci olur?
Soru 3
222 sayılı kanuna göre öğretmen ve müdürlerin oturmaları için yapılmış konutların kira bedellerini kim belirler?
Soru 4
222 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanununa göre okula gelir sağlamak için okula tahsis edilen tarlanın büyüklüğü en fazla kaç dekar olabilir?
Soru 5
Kamuoyunda 4+4+4 olarak bilinen ve zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran kanunun yapılandırılmasıyla oluşan eğitim kademeleri nelerdir?
Soru 6
222 Sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu’na göre Mecburi ilköğretim çağı hangi yaş aralığını kapsar?
Soru 7
222 Sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu’na göre Mecburi ilköğretim çağı ne zaman başlar?
Soru 8
222 Sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu’na göre Mecburi ilköğretim çağı ne zaman biter?
Soru 9
Nüfusun az veya dağınık olduğu yerlerde; köyler gruplaştırılarak, merkezi durumda olan veya durumu uygun bulunan köylerde ilköğretim bölge okulları ve bunlara bağlı pansiyonlar açılabilir. Bu gibi gruplaş tırmanın mümkün olmadığı durumda nasıl bir uygulama yapılır?
Soru 10
222 Sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu’na göre mecburi öğrenim çağını bitirdiği öğretim yılı sonuna kadar ilköğretim okulunu bitiremeyen çocukların durumları ile ilgili nasıl bir işlem yapılır?
Soru 11
Mecburi öğrenim çağında olup da belirli zaman içerisinde okula yazdırılmayan çocukları, okul müdürleri kendiliklerinden okula kaydeder ve devam ettirilmesini veli yahut vasi veya aile başkanlarına bildirirler. Yapılan bildiriye rağmen gelmeyen öğrenciler hakkında nasıl bir işlem yapılır?
Soru 12
222 Sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu’na göre Nüfus hüviyet cüzdanı bulunmayan veya henüz nüfus kaydı yaptırılmamış bulunan çocukların okula kayıt işlemleri nasıl yapılır?
Soru 13
222 Sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu’na göre Birleştirilmiş sınıflar da dahil olmak üzere bir öğretmene düşen öğrenci sayısı kaçtır?
Soru 14
Uygulama bahçesinin işletilmesi için gerekli olan tohum, fidan ve tarım araçları nasıl karşılanır?

NOT: Testlerin cevabını görebilmek için soruya ait şıklara tıklayınız.

Yorumlarınızı eksik etmeyin lütfen ;)

Anket

Sitemizi değerlendiriniz..
Çok iyi
İyi
Orta
Kötü
Anket Sonuçları

Yeni Üyelik  |  Şifremi Unuttum

Üye çıkışı yapmak istediğinize emin misiniz?

Evet Eminim